Nikon czy Canon – którą lustrzankę wybrać? Polecane produkty
Spis treści:
Która lustrzanka jest lepsza? Nikon czy Canon?
Wybierając aparat cyfrowy, często pewnie rozważasz, co jest lepsze, Nikon czy Canon? Otóż nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ obaj producenci wypuszczają na rynek doskonałe urządzenia, które zaspokoją potrzeby każdego konsumenta. Modele od Nikona i Canona mają tę samą funkcjonalność, więc równie dobrze sprawdzą się w rękach amatora i zawodowca. Chcąc kupić lustrzankę jednej z tych firm, nie patrz na logo, lecz skup uwagę na niżej powyżej niuansach, pomocnych w ocenie przydatności danego egzemplarza.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze lustrzanki Canon i Nikon?
Na rynku lustrzanek od lat sytuacja jest ugruntowana – Nikon i Canon rywalizuję ze sobą o palmę pierwszeństwa, a pozostali producenci (Pentax, Olympus, Panasonic, Fujifilm, Sony) próbują im od czasu do czasu zagrozić. Hegemonia „Żółtych” i „Czerwonych” trwa oczywiście w segmencie pełnoklatkowych aparatów cyfrowych. Inaczej rozkładają się akcenty wśród urządzeń z matrycą APS-C albo Micro 4/3, gdzie lustrzanki Nikon i lustrzanki Canon wcale nie mają aż takiej przewagi nad konkurencją.
Pewnym ułatwieniem przy podejmowaniu decyzji o kupnie optymalnego modelu dla siebie może być fakt, że zarówno Nikon, jak i Canon tworzą aparaty cyfrowe z lustrem na różne półki cenowe. Wiedząc o tym, masz znacznie większy pole manewru przy wyborze egzemplarza ściśle odpowiadającego Twoim preferencjom. Jeśli jesteś profesjonalistą, sprawdź parametry lustrzanki Canon i lustrzanki Nikon z segmentu sprzętów pełnoklatkowych, w przeciwnym wypadku zainteresuj się ofertą zaawansowanych urządzeń z matrycą APS-C.
- Matryca
Bezsprzecznie najważniejszym dylematem, jaki powinieneś rozwiązać przed zakupem aparatu z lustrem, jest wielkość matrycy, którą będzie posiadać Twój sprzęt. Jeżeli masz zamiar zająć się fotografią na poważnie, powinieneś rozważyć kupno pełnoklatkowego Nikona lub Canona, natomiast do zadań amatorskich, półprofesjonalnych lub po prostu okazjonalnego pstrykania zdjęć bez problemu wystarczy Ci lustrzanka Nikon czy Canon z płytką światłoczułą o mniejszej średnicy niż w modelach Full-Frame.
Polecane lustrzanki Nikon
Wielkość matrycy, czyli płytki, na którą pada światło przechwytywane przez obiektyw, wpływa na jakość zdjęć. Im większa średnica tego elementu optycznego, tym kadr jest mocniej doświetlony i fotografia prezentuje się lepiej. W budżetowych aparatach obu największych, japońskich producentów montowane są matryce o średnicy 23,6 × 15,6 mm, co odpowiada systemowi APS-C. Wybierając Nikon czy Canon dla początkujących możesz bez problemu pomyśleć o zakupie jakiegokolwiek modelu z płytką światłoczułą właśnie w takim rozmiarze.
Musisz oczywiście nastawić się na to, że pełnoklatkowa lustrzanka Canon czy Nikon będzie kosztować o wiele więcej, niż jej odpowiednik pracujący na matrycy o mniejszych rozmiarach. Nie kupuj jednak na siłę najnowocześniejszego modelu danego urządzenia, lecz racjonalnie dobierz go do swoich potrzeb. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możesz z powodzeniem zainwestować w optykę, która podniesie poziom Twoich zdjęć.
- Body
Body, czyli inaczej korpus aparatu lub potocznie „puszka”, to po prostu obudowa, w którą włożono całe oprogramowanie urządzenia. Zarówno lustrzanki Nikon, jak i lustrzanki Canon wytwarzane są ze stopu magnezu, a więc ich konstrukcja cechuje się trwałością i lekkością. Szukając aparatu dla siebie, zwróć uwagę, czy producent zaopatrzył go w uszczelnioną obudowę. Jeśli tak, masz gwarancję, że Twój nowy nabytek poradzi sobie w trudnych warunkach, na przykład podczas rzęsistego deszczu czy śnieżycy.
Analizując design lustrzanki Canon czy lustrzanki Nikon, nie myśl w kategoriach: „podoba mi się”, „nie podoba mi się”, w przeciwnym wypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprzęt, jaki wybierzesz dla siebie, będzie wyglądał estetycznie, lecz nie spełni pokładanych w nim oczekiwań fotograficznych. Body może być toporne i siermiężne w swojej stylistyce, ważne, żeby odpowiednio chroniło najistotniejsze podzespoły aparatu i odpowiednio leżało w dłoni.
- Ergonomia
Przeglądając ranking lustrzanek, niejednokrotnie natkniesz się na tajemniczy termin „ergonomia użytkowania”, musisz wiedzieć, że to nic innego, niż wygoda w korzystaniu z aparatu. I to kolejny aspekt, na który powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze egzemplarza ze stajni Nikona lub Canona. Obaj producenci wprowadzają na rynek lustrzanki niesamowicie funkcjonalne. Na korpusach każdego modelu znajdziesz sporo różnych pokręteł, przycisków i dźwigni, mających ułatwić Ci fotografowanie. Przed zakupem sprawdź, jaki układ bardziej Tobie odpowiada.
Ergonomia ma bardzo duże znaczenie i dlatego nie powinieneś traktować jej po macoszemu – w końcu ze swojej lustrzanki będziesz korzystać niezwykle często, dlatego musi ona dobrze leżeć w Twojej dłoni. Zanim zdecydujesz – Canon czy Nikon – dokładnie sprawdź konfigurację i ułożenie nawigacji na korpusie, przestrzeń pomiędzy przyciskami i pokrętłami, a nawet opór, jaki stawiają w momencie ich przekręcania czy wciskania. Sam się przekonasz w praktyce, że komfort użytkowania pozytywnie wpływa na jakość zdjęć.
- Wizjer
Wizjer, inaczej zwany „celownikiem”, jest ważnym elementem optycznym lustrzanki Nikon i lustrzanki Canon – za jego pomocą możesz zobaczyć to, co „widzi” obiektyw w trakcie robienia zdjęcia. Nowoczesne modele aparatów lusterkowych mają w swojej obudowie zatopiony wizjer pentagonalny, zapewniający korekcję dioptrii, czyli dopasowanie ostrości widzianego obrazu do Twojej wady wzroku. Przed zakupem sprzętu fotograficznego sprawdź, czy przedmiot, który Cię interesuje, dysponuje opcją manualnej konfiguracji celownika.
- Ekran
W wielu aparatach z wyższej półki ten element konstrukcyjny został niezwykle dopracowany, trudno więc jednoznacznie wskazać, kto na tym polu odniósł przekonywające zwycięstwo – Canon czy Nikon. Wyświetlacz w egzemplarzach obu japońskich firm wygląda doskonale. Lustrzanki Canon z matrycą APS-C mają o wiele częściej odchylany i obrotowy ekran, niż ich konkurenci. Lustrzanki Nikon oferują taką funkcjonalność w swoich topowych produktach pełnoklatkowych – rywal nie może pochwalić się czymś podobnym.
Odchylany czy też obrotowy ekran w znacznym stopniu zwiększa możliwości kreatywnego kadrowania. Nieważne więc, co wybierzesz – Nikon czy Canon, dostaniesz tę samą funkcjonalność, tylko w dwóch różnych segmentach sprzętu. Profesjonaliści wobec tego chętniej sięgną po topowego Nikona, dzięki któremu będą w stanie robić zdjęcia pod niespotykanym do tej pory kątem, natomiast zawodowcy pracujący na sprzęcie od „Czerwonych” skupią się na modelach o matrycach APS-C.
- Nagrywanie
Zarówno pełnoklatkowe lustrzanki Canon, jak i lustrzanki Nikon obsługują wysoką rozdzielczość, a także zapewniają nagrywanie materiałów wideo w technologii 4K, w 60 kl./s. Filmy zrealizowane dzięki jednym i drugim na pewno zadowolą Cię w stu procentach. Przy okazji obaj rywale dają też możliwość wykonywania ruchomych ujęć w zwolnionym tempie albo kręcenie tak zwanych „time-lapsów”, czyli filmów poklatkowych, na których wszystko dzieje się z niezwykle dużą prędkością.
- Sloty na kartę pamięci
Jeśli zastanawiasz się, jaką lustrzankę dla początkujących wybrać, weź taką, która ma jeden slot na kartę pamięci. Aparaty od Canona i Nikona o matrycach APS-C dysponują zawsze pojedynczym otworem. Profesjonalne lustrzanki obu producentów wzbogacone są natomiast o dodatkowe wejście, na drugi, zapasowy nośnik danych – w egzemplarzach dla zawodowców opisywane rozwiązanie to konieczność, niezwykle ułatwiająca pracę.
Polecane lustrzanki Canon
Zalety i wady lustrzanki Canon i Nikon
Lustrzanka Canon ma piękną plastykę obrazu uzyskaną za pomocą niezwykle bogatego zestawu obiektywów, dających ogromne pole do popisu kreatywnym fotografom. Ponadto w większości przypadków aparat „Czerwonych” waży trochę mniej od konkurencyjnej konstrukcji, co może w praktyce okazać się wielkim atutem. Lustrzanka Nikona dysponuje świetnym autofokusem, ogromnym arsenałem szkieł oraz z reguły nieco pojemniejszym akumulatorem, niż jej oponent. Kosztuje za to trochę więcej.
Komentarze (0)